Arsenal FC: Sve o fudbalskom velikanu sjevernog Londona

arsenal

Fudbalski klub Arsenal je jedan od najstarijih profesionalnih engleskih klubova. Osnovan je 1886. godine. Klub je poznat i po nadimku „Tobdžije“ (eng. The Gunners). Sjedište kluba je smješteno u Engleskoj u Londonu. Predsjednik kluba je Ser Džon Kezvik, a trener Arsen Venger, trenutno menadžer sa najdužim stažom u Engleskoj.

Ovaj klub je pravi čuvar tradicije engleskog fudbala. Jedan je od najtrofejnijih i najuspješnijih klubova. Trinaest puta su bili šampioni Engleske, a isto toliko puta su osvojili FA kup. U sezoni 2003/04. Arsenal je postao jedini klub u istoriji koji je završio sezonu bez poraza u Premijer ligi, i to sa 49 uzastopnih utakmica bez poraza.

Od 1913. do 2006. godine njihov stadion je bio Hajberi sa kapacitetom od 57 hiljada gledalaca, kada se sele na Emirejts stadion koji je dobio ime po sponzoru, avio kompaniji (originalni naziv je Ešburton Gruv). Zanimljivo je da Arsenal sa ovom kompanijom ima potpisan najveći sponzorski ugovor u istoriji engleskog fudbala, vrijednost oko 100 miliona funti.

Za Arsenal je karakteristično i dugogodišnje rivalstvo kluba sa Totenhemom, sa kojim igraju derbi sjevernog Londona.

Arsenal je, osim uspješnosti, poznat i po tome što je treći klub na svijetu prema vrijednosti procijenjenoj na 1.2 milijarde dolara.

Arsenal FC: Nastanak i istorija kluba

Arsenal je bila firma oružja u kojoj su radili ljudi koji su ga osnovali. Radi se o Škotu Dejvidu Danskinu i trojici njegovih prijatelja. Podstaknuti njihovom pričom o klubu, pridružilo im se još petnaestak kolega, od čega su dvojica već bili fudbaleri Notingem Foresta. Da bi osnovali klub, svaki od njih je dao nešto malo novca, a Danskin je kupio loptu.

Iako još uvijek nisu imali ni dresove, teren, ali ni ime, organizovali su prvu utakmicu krajem 1886. godine, i to protiv Istern Vonderersa koje su tom prilikom pobijedili rezultatom 6:0. Bardsli, bivši igrač Notingem Foresta, poslao je molbu klubu da im pomognu oko dresova. Dobili su komplete tamno crvenih majica, te zauvijek zadužili Arsenal koji više nije mijenjao boje.

Ubrzo su odabrali i ime kluba – Rojal Arsenal, kombinacija imena fabrike u kojoj su radili, te omiljenog paba. Početna želja, razonoda nakon posla, ubrzo je počela da raste. Iako još uvijek nisu imali svoj teren, niti su zvanično bili profesionalni klub (do 1891. godine), Arsenal je igrao sa dosta uspjeha. Ime su promijenili u Vulvič Arsenal, počeli finansiranje od ulaznica, te već 1903. godine izborili promociju u prvu ligu.

Nažalost, zbog geografske izolacije i slabe posjećenosti utakmica, klub se našao u finansijskim problemima i ubrzo došao do stečaja. 1910. godine klub kupuje Henri Noris i seli ga u sjeverni London. Naredne godine mijenja ime u Arsenal, a 1919. godine ponovo ulaze u prvu ligu iz koje više nikada nisu ispali.

Zahvaljujući iskustvu i novim taktikama menadžera Herberta Čepmana, Arsenal osvaja prvi veliki trofej FA kup u sezoni 1929/30. i dvije šampionske titule u naredne dvije sezone. Nakon iznenadne smrti Čepmena, klub preuzimaju Šo i Alison, te nastavljaju s dobrim radom. Do kraja tridesetih godina, klub je osvojio još tri titule i jedan FA trofej. O dominaciji Arsenala tridesetih godina prošlog vijeka najbolje svjedoči činjenica da je u redovima reprezentacije Engleske u to vrijeme 7 igrača bilo upravo iz Arsenala.

Drugi period uspjeha kreće nakon Drugog svjetskog rata, sve do pedesetih i šezdesetih kada nisu bilježili značajnija postignuća. Nakon 17 godina bez trofeja slavni dani su se vratili na Hajberi u dramatičnoj pobjedi u finalu Kupa Sajamskih Gradova 1970. godine. Tokom sedamdesetih bilo je uspona i padova, a treća serija uspjeha nastupa 1986. dolaskom Džordža Grema na mjesto trenera.

Škot je bio beskompromisan i uveo je disciplinu i radnu etiku od prvog dana u klubu. Već u svojoj prvoj sezoni završio je na 4. mestu i prekinuo niz bez trofeja. Osvojio je Liga Kup prvi put u istoriji kluba pobjedivši Liverpul u finalu na Vembliju. U ovom periodu Arsenal osvaja Liga kup tri puta u šest godina, još jedan FA kup, ali i Kup pobjednika 1994. godine.

Tokom Grejemovog režima Arsenal je napredovao što se tiče trofeja, ali stekao i nezavidnu reputaciju dosadnog tima koji igra dosadan fudbal i upravu tu su nastale čuvene pjesme „1 – 0 za Arsenal“. Tu su nastali i transparenti koje danas vidite „Venger zna“ ali prvo je bilo „Džordž zna“.

U julu 2006. godine, klub se nakon 93 godine igranja na Hajberiju seli na novi Emirejts stadion.

Pod vođstvom Vengera, Arsenal je osam od jedanaest puta završio sezonu kao prvi ili drugi u ligi. Već u svojoj prvoj cijeloj sezoni Venger je osvojio duplu krunu. U prelaznom roku doveo je Emanuela Petija, Marka Overmarsa i Nikolasa Anelku i potpuno promijenio način igre Tobdžija. Od dosadnog „1:0 Arsenala“ postali su tehnički sjajan tim sa odličnim kontra napadima i brzim osvajanjem prostora.

Vengerovi “Nepobjedivi”

Jedna od stvari po kojima će Venger biti najviše pamćen je nezboravna generacija „Nepobjedivih“ u sezoni 2003/04. To nevjerovatno postignuće potpuno je nezamislivo u modernom fudbalu. Venger je spojio Kembela i Turea na štoperima, Piresa, Ljungberga i Vijeru u sredini i Anrija i Bergkampa naprijed. Tobdžije su te godine imale i klasu i stil te niko nije mogao da im priđe u ligi. Možda i najbitnije od svega je karakter koji je tim imao. Nakon što su izbačeni iz Lige Šampiona i FA Kupa i u ligi na poluvremenu gubili su 1:2 od Liverpula, a vratili su se preokretom i pobjedom od 4:2.

Srušen je rekord Foresta od 42 utakmice bez poraza i napravljen novi od ukupno 49. Naredne sezone ponovo je uzeo FA Kup (3 u 4 godine) i to na penale se Junajtedom.

U novijoj istoriji, od uspjeha izdvajaju se FA kupovi u sezonama 2014/15, i 2015/16, što je klub učiilo najuspješnijim u istoriji sa 12 osvojenih pehara u kupu.

Arsenal je poznat po velikom broju vijernih navijača, a utakmice su veoma posjećene. Svaki meč na domaćem terenu bude rasprodat. U sezoni 2006/07. Arsenal je imao drugi najveći prosjek gledalaca, kada se radi o Premijer ligi. Navijači sebe, baš kao i igrače, nazivaju „tobdžijama“. Na evropskom nivou, Arsenal je sedmi po broju navijača na utakmicama.

Mnogi se slažu da Arsenal sva dostignuća duguje upravo Čepmanu koji je uveo brojne novitete ne samo u klub, nego uopšteno u svijet fudbala. Čepman stoji iza postavljanja čuvenog Hajberi sata, Arsenalove današnje nijanse crvene boje i bijelih rukava (mislio da će se lakše uočavati na terenu), nastanak klubova filijala i Evropske turneje. Njegova najveća inovacija bila je njegova formacija na terenu 3-2-2-3, takozvana WM formacija. Pokazala se toliko uspješnom u sprečavanju igre protivnika da su je tada iskopirali svi klubovi u zemlji i sam fudbal je postao drugačiji.

Zanimljivosti

-Arsenal ima osvoje tri duple krune (Premijer liga i FA kup), a identičan rezultat ostvario je samo Mančester Junajted.

-Prvi radio prenos utakmice ikada desio se 1927. godine, a u pitanje je utakmica Arsenala sa Šefild Junajtedom.

-Prvi televizijski prenos utakmice ikada je prenos između Arsenala i Arsenalovih rezervi 1937. godine.

-Arsenal je klub sa najviše osvojenih FA kupova (treći po broju ligaških titula).

-Arsenal je 1993. godine postao prvi engleski klub koji je osvojio i FA kup i Liga kup u istoj sezoni.

-Rekord po broju nastupa za Arsenal drži Dejvid O’Liri koji je odigrao 772 meča (od 1975. do 1993. godine).

-Najbolji strijelac kluba je Tijeri Anri sa 228 golova u periodu od 1999. do 2012. godine.

-Najveća posjeta na domaćim utakmicama Arsenala je bila 73.707 gledalaca na meču Lige šampiona protiv Lensa. Utakmica je odigrana 1998. na Vembliju.

– Arsenal drži rekord Lige šampiona u sezoni 2005/06. sa 10 utakmica bez primljenog gola, oborivši prethodni rekord Milana od sedam mečeva. Ukupno 995 minuta bez primljenog gola prekinuo je Samjuel Eto kada je u 76. minutu finalne utakmice postigao izjednačujući gol za Barselonu.

– Klub se pojavljuje u prvom filmu o fudbalu ikada „The Arsenal stadium misery“ iz 1939. godine, a tadašnji menadžer Džordž Elison čak drži govor prije utakmice u filmu.

– Među poznatim navijačima kluba su kraljica Elizabet i princ Heri, Mik Džeger, Dajdo (za koju su kružili tračevi da je bila u vezi sa Sol Kembelom), Martin Gor (jedan od osnivača Dipeš Moda), Dara O’Brajan, Liona Luis, Džon Lajdon (pevač Sex Pistolsa), Kris Lov (iz Pet Šop Bojsa), Kris Martin (Koldplej) i Rodžer Voters (Pink Flojd).