Top 5 fudbalskih stadiona u Evropi

top 5 fudbalskih stadiona u evropi

#5. Allianz Arena

Ovaj stadion je jedan od najmodernijih ne samo u Evropi, nego i u svijetu. Ima kapacitet od 70.000 gledalaca, što ga stavlja na treće mjesto po veličini njemačkih stadiona. Iako nije najveći, sa sigurnošću se može reći da je najspektakularniji zbog svog vanjskog izgleda. Fasadu čini oko tri hiljade ploča prekrivenih tankim folijama koje mogu svijetliti u različitim bojama. Iako mu nedostaje tradicija jer se radi o novijem stadionu, on to nadoknađuje tehnološkom inovativnošću i ogromnim travnjakom.

top 5 fudbalskih stadiona u evropi
Allianz Arena

Nalazi se u sjevernom dijelu Minhena, a koriste ga FC Bajern i TSV 1860 od sezone 2005/06. Kompanija Allianz je kupila pravo da stadion nosi njeno ime sljedećih 30 godina. U periodu kada se igraju utakmice Lige prvaka, stadion nosi ime Minhenska Arena, dok je za vrijeme Svjetskog prvenstva u fudbalu nosio ime FIFA WM Stadion Minhen (FIFA ne dozvoljava da stadioni nose ime sponzora).

O tome koliko se prilikom gradnje mislilo na svaki detalj, govori i činjenica da ovaj stadion ima oko 200 mjesta za invalidska kolica. Krov natkriva sve gledaoce, dok igralište nije natkriveno. Unutar Arene, odnosno u sklopu kompleksa stadiona su brojne usluge. Restorani, fan-šopovi, čak i vrtići za djecu. Stadion posjeduje i najveći parking kompleks u Evropi sa oko 10 hiljada parking mjesta.

Izgradnja stadiona je trajala oko tri godine, između 2002. i 2005., a koštala oko 340 miliona evra. Još 210 miliona je utrošeno na razvoj okolne infrastrukture što dovodi do nevjerovatne konačne cifre od 550 miliona evra!

Za prve dvije utakmice na ovom stadionu, karte su bile rasprodate mjesecima unaprijed. Prvi pogodak nakon otvaranja stadiona postigao je Patrik Milhraum. Treba napomenuti i da je Allianz Arena mjesto gdje je Bajern srušio lični rekord – 10 uzastopnih domaćih ligaških pobjeda.

Pogledajte kako izgleda enterijer i eksterijer ovog vrhunskog zdanja:

#4. Signal Iduna Park (Westfalenstadion)

Ovaj stadion se nalazi u Dortmundu, predstavlja najveći njemački stadion, a izgrađen je 1974. godine za potrebe Svjetskog prvenstva u fudbalu koje je te godine održano u Njemačkoj. Planova za gradnju je bilo i ranije, i to nakon što je Borusia Dortmund 1966. postao prvi njemački klub koji je osvojio evropsku klupsku titulu. Na njemu danas domaće utakmice igra upravo ovaj najveći klub iz Dortmunda. Kada je izgrađen imao je kapacitet od 54 hiljade gledalaca, a proširen je početkom devedestih tako da danas ima kapacitet od oko 80 hiljada.

Signal Iduna Park

Prvobitno ime stadiona je bilo Westfalenstadion, po bivšoj pruskoj provinciji Vestfaliji,  međutim, 2005. godine klub se našao u krizi pa ga je prodao. Tada je promjenjeno i ime u Signal Iduna Park, po osiguravajućem društvu koje je sponzor kluba.

Na ovom stadionu odigran je veliki broj utakmica, što nacionalnih prijateljskih, kvalifikacionih za evropska i svjetska prvenstva, te utakmice klupskih takmičenja. Osim toga, tu je odigrano i šest utakmica Svjetskog prvenstva 2006. godine. Tada je na ovom stadionu prvi put poražena njemačka reprezentacija rezultatom 2:0 u utakmici sa Italijom. Prema mišljenju navijača i javnosti, najbolje utakmice ikada odigrane su utakmice Borusie Dortmund u Kupu UEFA sa ekipom Glasgow Celtic 1987. i 1992. godine.

Cijena stadiona je iznosila oko 32 miliona njemačkih maraka, a nakon rekonstrukcija današnja vrijednost mu je oko 200 miliona evra.

Prije nekoliko mjeseci, fudbaleri Borusie iz Dortmunda i Legije iz Varšave oborili su jedan rekord UEFA Lige prvaka. U međusobnom duelu Milioneri su slavili rezultatom 8:4 čime je postavljen novi rekord po broju golova na jednoj utakmici Lige prvaka. Do tada rekord je bio rezultat 8:3 u utakmici Monaka i Deportiva iz 2003. godine.

Šta se sve dešava na stadionu i oko njega kada igra Borusia Dortmund i kakva je atmosfera sa utakmica pogledajte u narednom videu:

#3. Old Trafford

Ovaj stadion je među engleskim navijačima poznat kao Teatar snova, a taj nadimak je dobio zahvaljujući Bobiju Čarltonu. Nalazi se u Mančesteru i predstavlja najznačajniji stadion u Engleskoj. Dom je Mančester Junajteda i izgrađen je 1910. godine, a danas ima kapacitet od 75 hiljada gledalaca što ga čini najvećim stadionom na kome se igraju mečevi engleske Premijer lige, a drugim po veličini u Engleskoj.

Old Trafford

Iako je prvobitno planirano 100 hiljada mjesta, u nedostatku finansija kapacitet je smanjen. Projektovao ga je Škot Arčibald Lajč. Otvoren je utakmicom protiv Liverpula, gdje je Liverpul pobjedio rezultatom 4:3. Na njemu se odigrane utakmice Svjetskog prvenstva 1966. godine, EURA 1996. godine, te finale Lige Šampiona 2003. godine.

Na njegovu gradnju utrošeno je oko 60 hiljada funti, što danas zvuči smiješno, ali treba imati na umu da su u to vrijeme najskuplji transferi bili teški oko hiljadu funti.  Za vrijeme Drugog svjetskog rata je bombardovan, a kasnije i obnovljen. Rekonstrukcija je koštala oko 18 hiljada funti.

Tokom sedamdesetih godina prošlog vijeka, Velika Britanija se suočila sa porastom huliganizma u fudbalu, naročito 1974. godine kada je Mančester Junajted izbačen u Drugo kolo. Njihovi navijači poznati kao Crvena Armija su tada učestvovali u ozloglašenom incidentu bacanja noževa primoravši klub da podigne ogradu i njome izoluje navijače sa terena.

Muzej u sklopu stadiona je 1998. godine otvorio čuveni fudbaler Pele, a godišnje ga posjeti preko 200 hiljada ljudi. Pored fudbala, na Old Traffordu se održavaju i koncerti velikih muzičkih zvijezda. O značaju stadiona govori činjenica da svaki igrač bar jednom u životu želi zaigrati na ovom stadionu, a navijač pogledati bar jednu utakmicu sa njegovih tribina.

Kako izgleda Old traford iz helikoptera pred početak utakmice Mančestera sa Čelzijem:

#2. Camp Nou

Ovo je najveći evropski stadion i kuća jednog od najboljih i najvećih klubova na svijetu, Barselone od 1957. godine. Nalazi se u Barseloni, ima kapacitet od 99 hiljada mjesta, i što je zanimljivo, na gotovo svim utakmica je ispunjen. Do 2000. godine njegovo službeno ime je bilo Estadi del FC Barcelona, a od tada nosi današnji naziv, koji na španskom znači “novo igralište”, a kako su ga od izgradnje zvali navijači.

Camp Nou

Otvoren je 1957. godine, a renoviran 1982. Nakon renoviranja planirano je da stadion ima kapacitet od 120 hiljada gledalaca, ali zbog pravila o bezbjednosti koje propisuje UEFA, smanjen je na 99 hiljada.

Dva puta je bio domaćin finala Lige prvaka, a poznat je po nevjerovatnoj atmosferi na utakmicama. U sklopu stadiona nalazi se i muzej, trenutno najmoderniji muzej fudbalskih klubova. U sklopu programa Camp Nou Experience turisti mogu razgledati stadion, muzej i multimedijski prostor.

Na startu sezone 2017/18 najavljen je početak rekonstrukcije trećeg prstena ovog veličanstvenog fudbalskog objekta, a kapacitet će biti podignut na 105 hiljada. Prema prvim proračunima, radovi će koštati oko 600 miliona evra, a prema pisanjima španskih medija, novi izgled stadiona je okarakterisan kao “svjetski san”.

Atmosfera na Camp Nou pred početak El klasika:

#1. Wembley

Ovo je relativno nov stadion, otvoren 2007. godine u Londonu. Predstavlja repliku originala koji je imao nevjerovatan travnjak i puno veći kapacitet. Odmah nakon otvaranja postao je ikona među svjetskim stadionima. Ima kapacitet od 90 hiljada mjesta i mjesto je gdje se održavaju utakmice reprezentacije Engleske, kao i finale FA kupa. Redovno je napunjen do posljednjeg mjesta.

Wembley

Drugi je po broju sjedećih mjesta u Evropu, a prvi po veličini natkriveni stadion na svijetu. Ovo je i najskuplji stadion na svijetu, a cijena gradnje je iznosila oko 800 miliona britanskih funti. Izgrađen je na mjestu starog stadiona koji je srušen 2003. godine.

Prema kriterijumima UEFE ubraja se u najmodernija fudbalska zdanja i kategorisan je sa pet zvjezdica. Ima djelimično pokretan krov, a najupečatljivi dio stadiona je 134 visok luk izgrađen od čelične konstrukcije, raspona od 317 metara. Donji dio tribina je pokretan, pa u slučaju atletskih takmičenja može se skloniti.

Prvu utakmicu na novom stadionu odigrale su mlade reprezentacije Engleske i Italije, a sve od tada pa do današnjih dana, svaka utakmica odigrana na Vembliju predstavlja pravi spektakl.

Najveći i najskuplji stadion u Engleskoj: