Top 10 rekorda u fudbalu koji vjerovatno nikad neće biti oboreni

fudbalski rekordi

Često kažu da su rekordi tu da se obaraju, međutim, to izgleda ne važi za svaki.

Ovih dana popularne su vijesti o transferima igrača, gdje se fudbalski rekordi u cijenama fudbalera obaraju gotovo svakodnevno. Nakon što se Džordan Pikford vratio u Premijer ligu prelaskom u Everton, postao je treći najskuplji golman u istoriji nakon samo jedne sjajne sezone. Sada je pitanje dana kada će i rekord cijene transfera, koji trenutno drži Pogba (Mančester Junajted), biti oboren.

Vrlo često igrači se prodaju po izuzetno „naduvanim“ ciframa, a nakon špekulacija da će Kylian Mbappe, 18-ogodišnji fudbaler Monaka, postati najskuplje plaćen igrač svih vremena (skuplji od 100 miliona funti), u narednom periodu očekuje se da će i taj rekord biti oboren.

Ipak, s druge strane, u fudbalu postoje rekordi koje je teško oboriti. U nastavku pročitajte kojih je to 10 rekorda za koje su male šanse da će biti oboreni ne samo u skorijoj budućnosti, nego zauvijek.

#10 Najbrži crveni karton

Kada razmišljate o brzim izbacivanjima iz igre, možda je prvi igrač koji će vam pasti na pamet Stiven Žerard. U ključnoj utakmici Liverpula protiv Mančester Junajteda 2015. godine, Stiven je zaradio crveni karton nakon svega jednog minuta igre, zbog gaženja Andera Herere. Ipak, iako će ovaj legendarni igrač Liverpula u istoriju ući zbog mnogih razloga ali brzina kojom je dobio crveni karton nije jedan od njih.

Na vrhu liste ovog rekorda, ne baš tako ponosno, stoji Li Tod. Naime, ovaj poznati napadač tima Kros Farm Park Seltik je dobio crveni karton nakon svega dvije sekunde od početka utakmice, i to ne zbog prekršaja nad nekim igračem, nego zbog „dugog jezika“. Nakon što je sudija pištaljkom oglasio početni udarac, Tod je povikao „f**k me, that was loud“ (j**i me, to je bilo glasno), što je bilo sasvim dovoljno da natjera sudiju da ga kazni.

Ova nesvakidašnja situacija se desila u oktobru 2000. godine, i to u utakmici protiv Taunton Ist Rič Voriorsa. Srećom, to nije mnogo uticalo na konačni ishod utakmice, jer je njegov tim pobijedio i to rezultatom 11-2.

fudbalski rekordi

#9 Najveći internacionalni rezultat

Iako je rezultat 11-2 sa kojim je Todova ekipa pobijedila poprilično veliki, ne može se ni porediti sa onim na čelu liste. Na kvalifikacijama za Svjetski kup, 2001. godine, Australija je pobijedila ekipu Američke Samoe. Sama ta informacija možda i ne bi bila čudna, da u pitanju nije rezultat od nevjerovatnih 31-0.

Tog dana, još jedan rekord je postigao i australijski igrač Arči Tompson postigavši 13 golova u jednoj utakmici.

Zbog ovog slučaja, par godina kasnije, stručnjaci su vršili pritisak na FIFU da izvrši reviziju kvalifikacija kako bi se izbjegle takve situacije, odnosno, kako ne bi igrali jaki timovi sa mnogo slabijima. FIFA je promijenila pravila 2006. godine

#8 Najviše crvenih kartona u jednoj utakmici

Samo jedan crveni karton u ekipi je već dovoljno loša vijest, u slučaju dva – ekipa očito radi nešto pogrešno, ali šta mislite da svi igrači u timu dobiju crveni karton? To se upravo desilo u Argentini 2011. godine, u utakmici Vicrotiano Arenas – Claypole.

Naime, svi fudbaleri oba tima su dobili crvene kartone, a na kraju, sudija Damian Rubino, podijelio ih je i četrnaestorici ostalih članova ekipa, nakon što se igra pretvorila u pravi haos.

S obzirom da su u prvom poluvremenu dodijeljena samo dva crvena kartona, niko nije ni slutio šta će se desiti na kraju. Ovo je sigurno jedan od rekorda koji najvjerovatnije nikada neće biti oboren.

#7 Najbrži gol u finalu FA kupa

Finala FA kupa uglavnom budu spora i poprilično dosadna za gledati. Igrači kalkulišu i budu na oprezu. Međutim, 2009. godine u utakmici između Evertona i Čelzija scenario je bio malo drugačiji.

Nakon svega 25 sekundi igre zabilježene na satu, ovaj francuski napadač je dao go i oborio rekord iz 1997. godine iz utakmice između Čelzija i Midlburga, kada je u 42. sekundi go dao Roberto di Mateo. Ipak, londonska ekipa je uspjela da preokrene situaciju i pobijedi rezultatom 2:1, te ovaj rekord učini bezvrijednim za ekipu iz Liverpula.

#6 Broj golova Alana Širera u Premijer ligi

Alan je počeo graditi karijeru sa 16 godina, u Sauthemptonu, daleko od svog voljenog Njukastla, a u vremenu kada se vratio već je bio fudbaler koji drži svjetski rekord i za njega se vjerovalo da će ući u legendu. Danas se smatra jednim od najboljih napadača svih vremena, a njegove glavne vrline su bile jak i precizan udarac.

U periodu od 1988. do 1992. godine je postigao 112 pogodaka za Sauthempton, od 1992. do 1996. godine postigao je 138 pogodaka za Blekburn Roverse. 1996. zaigrao je za Njukestl. do 2006. godine postigao je 303 gola. Ukupan broj pogodaka koje je postigao u Premijer ligi je nevjerovatnih 260, a u cijeloj svojoj karijeri u svim službenim utakmicama zabio je 422 pogodaka u 800 nastupa. Tokom karijere dobio je nagradu Reda Britanskog kraljevstva.

Ovim brojkama, iako su pokušavali, nisu se približili ni čuveni igrači kao što su Andy Cole, Thierry Henry i Wayne Rooney.

fudbalski rekordi

#5 Vengerovi nepobjedivi

Arsen Venger je bivši fudbaler i menadžer londonskog kluba Arsenal, gdje je postao klupski najuspješniji menadžer – računajući trofeje, vrijeme provedeno u klubu i odigrane utakmice. Wenger je jedini ne-britanski menadžer koji je osvojio The Double (FA Premier Liga i FA kup) u Engleskoj, 1998. i 2002.

U 2004. godini je postao jedini menadžer u istoriji Premijer lige koji je kroz čitavu sezonu prošao neporažen. U sezoni 2003/04  je u 38 utakmica imao 26 pobjeda, 12 neriješenih rezultata, i nijedan poraz! Zbog toga je dobio status jednog od najboljih francuskih menadžera u istoriji.

Sve to je postigao tako što je od samog početka klub pravio po svojoj mjeri, uveo je nove režime treninga i dijeta, riješio probleme pijanstva i loše ishrane igrača. Učestvovao je i u dizajniranju novog stadiona i premještanju na novi teren za treninge u predgrađu Londona.

Venger uživa u popularnosti i među navijačima. Slavni stih, mnogo puta otpjevan – ‘Arsène Knows’ (Arsène zna). Da pokažu svoju vjernost i zahvalnost francuskom menadžeru, odabrali su i ‘Wengerov dan’,  održan na njegov 56. rođendan, na utakmici protiv Mančester Sitija.

fudbalski rekordi

#4 Golman sa najviše pogodaka

Iako je posao golmana da čuva svoj gol, a ne da predstavlja opasnost za gol protivničkog tima, Rogerio Ceni, brazilski golman je to shvatio malo drugačije.

U toku svoje karijere, ovaj golman postigao je 131 pogodak! Za dvadeset godina, koliko je igrao, učestvovao je u preko 1200 utakmica, predstavljao svoju zemlju 16 puta.

Malo je vjerovatno da će ovaj rekord ikada biti oboren, pogotovo ako uzmemo u obzir da je drugi na listi postigao tek 67 golova, a u pitanju je Jose Luis Chilavert, paragvajski golman.

#3 Broj osvojenih Kupova Evrope zaredom

U svijetu fudbala Real Madrid danas je jedan od najboljih klubova. Ipak, današnja situacija, pored dobrih rezultata i velikog broja sjajnih igrača se ne može porediti sa uspjehom ovog kluba pedesetih godina prošlog vijeka.

Primera je nakon 1933. godine bila nedostižna, kup se osvajao po 2 puta s razmakom od 10 godina. Ipak, čekanje navijača se isplatilo s ulaskom u sredinu vijeka, tačnije u pedesete. Real Madrid je postao mitski klub i ponos cijele Kastilje, na prkos Kataloncima. Bila je to era vladavine fudbalskih legendi Alfreda Di Stefana, Ferenca Puskasa, Raymonda Kope, Francisca Genta i Hectora Riala. Tih godina je zahvaljujući UEFA-i osnovan Kup prvaka, s idejom da bude takmičenje najjačih klubova u Evropi.

Real je tada dokazao da je iznad svega, osvojivši prvih pet finala zaredom što nikad kasnije nijednom klubu nije pošlo za rukom.

Zapaženo finale bilo je ono 1960. godine kad su osvojili peti naslov prvaka. U finalu je odigrana jedna od najboljih utakmica svih vremena. Real je sa 7:3 pobijedio njemački Eintracht iz Frankfurta. Hat-trick postigao je Di Stefano, dok je Puskas postigao četiri pogotka. Real je poslije ove utakmice dobio pehar na stalno čuvanje kao prvi klub kojemu je to uspjelo te čast da na dresovima nosi UEFA-inu značku višestrukog pobjednika.

fudbalski rekordi

#2 Najveći broj golova na Svjetskom prvenstvu

Kolumbijski igrač Džejms Rodrigez je 2004. godine nagrađen Zlatnom kopačkom za postignutih 6 golova, dok je 2010. godine Nijemac Tomas Miler postigao pet pogodaka. Nijedan ni drugi nisu bili ni blizu brojki Francuza Fontaine-a koji je 1958. godine na Svjetskom prvenstvu u Švedskoj postigao nevjerovatnih 13 pogodaka, što je rekord za broj golova na jednom takmičenju. Dobio je takođe nagradu Zlatna kopačka.

Kada se gledaju ukupni rezultati, Just Fontaine je treći u poretku najboljih strijelaca svjetskih prvenstava iza Ronalda koji je postigao 15 golova na četiri svjetska prvenstva i Gerd Müllera koji je postigao 14 na 2 svjetska prvenstva.

Francuski fudbalski  savez ga je odabrao 2003. godine za najboljeg francuskog fudbalera u posljednjih 50 godina. Nalazi se i na listi 100 najboljih fudbalera prema izboru FIFE i Pelea 2004. godine.

#1 Najmlađi profesionalni fudbaler

Iako svi dječaci od malih nogu sanjaju da što prije zaigraju u nekom ozbiljnom klubu, rijetko kojem to pođe za rukom. Oni koji ostvare svoj san su uglavnom tinejdžeri, ali izuzetak je Mauricio Baldivieso, dječak koji je sa 12 godina postao profesionalni fudbaler. 2009. godine ovaj Bolivijac postao je najmlađi profesionalni fudbaler ikad u Južnoj Americi, o čemu je pisao čak i BBC.

Baldivieso je prvu profesionalnu utakmicu odigrao u dresu Aurore. Tim je izgubio od “La Paza” 1:0, a Mauricio je bio u centru pažnje samo kada je nad njim napravljen prekršaj. Ipak, na kraju meča je izjavio da je “najsrećniji čovjek na svijetu”.

Fudbalski stručnjaci navode da je mladi Bolivijac oborio prethodni rekord, Fernanda Garsije iz Perua, koji je prvu profesionalnu utakmicu odigrao 2001. godine, sa tek navršenih 14 godina života.