Rodžer Federer: Maestro iz Bazela, kralj bijelog sporta

Rodžer Federer, poznat i po nadimcima “Fedeks”, “Fed”, profesionalni je švajcarski teniser. Nedavno se našao u žiži javnosti kao prvi i jedini teniser u istoriji koji je osvojio 20 grend slem titula. Osim toga, mnogi teniski kritičari, ali i samo teniseri iz samog vrha ovog sporta smatraju ga najboljim igračem svih vremena. Ne samo da je rekorder po broju osvojenih grend slem turnira, nego i po broju nedjelja provedenih na prvom mjestu ATP liste – 310.

Tokom karijere osvojio je sve grend slem turnire u pojedinačnoj konkurenciji (šest Otvorenih prvenstava Australije, osam Vimbldona, pet Otvorenih prvenstava SAD i jedan Rolan Garos). Osim toga, podigao je pehar i na 27 turnira ATP Masters serije, šest na Tenis masters kupovima, ali i ponosni je vlasnik zlata osvojenog na Olimpijskim igrama u Pekingu u parovima, kao i srebra u Londonu 2012. godine u pojedinačnoj konkurenciji.

Federer tenis

Federer drži i mnoge rekorde. Učestvovao je na 10 uzastopnih grend slem finala i 23 uzastopna grend slem polufinala, rekord je po broju uzastopnih pobjeda na travnatoj podlozi (65) i na betonu (56).

Od 2004. do 2007. zaredom je četiri puta izabran za najboljeg sportistu godine, dok je 2009. godine proglašen za najboljeg tenisera prve decenije 21. vijeka.

Djetinjstvo i početak karijere

Federer je rođen 8. avgusta 1981. godine, u Bazelu u Švajcarskoj. Otac mu je Švajcarac, a majka Južnoafrikanka. Zajedno sa dvije godine starijom sestrom odrastao je u predgrađu Bazela. Tenis je počeo igrati sa šest godina, a pored toga bavio se i fudbalom. Idoli su mu bili Boris Beker i Majkl Džordan. Trenirao je na akademiji Nika Boleterija. Kao trinaestogodišnjak bio je sakupljač loptica na teniskom turniru u Bazelu.

Federer djetinjstvo

Sa 14 godina Federer je postao prvak Švajcarske u svim kategorijama pa je izabran da trenira u Nacionalnom teniskom centru Švajcarske. Kao junior se takmičio na svim svjetskim juniorskim prvenstvima, a osvojio je prestižnu “Orange bowl” titulu u Majamiju. Juniorsku karijeru je završio sa sedam osvojenih titula i skorom od 71 pobjede i 20 poraza u singlu.

Sa 17 godina počela je njegova ATP karijera. 1999. godinu je završio kao najmlađi teniser među 100 najboljih, i sa osvojenim prvim čelendžerom u Brestu. Prvu titulu u ATP karijeri osvojio je početkom 2001. godine porazivši Žilijena Boutira, u finalnom meču turnira u Milanu. Nekoliko dana nakon toga slavio je i u mečevima za Dejvis kup reprezentaciju Švajcarske.

Prekretnica u njegovoj karijeri je vimbldonsko polufinale koje je igrao protiv Pita Samprasa, sedmostrukog prvaka, u kome je pobijedio rezultatom 7:6(7), 5:7, 6:4, 6:7(2), 7:5, te je godinu završio 13. na ATP listi.

Prvi Masters Federer je osvojio 2002. godine u Hamburgu, a godinu završio kao šesti na listi sa tri osvojena turnira. Naredne godine osvojio je i prvi grend slem trofej na Vimbldonu, porazivši Rodika u polufinalu i Marka Filipusisa u finalu. Tokom cijelog turnira izgubio je samo jedan set i to od Mardija Fiša.

Dominacija Federera

2004. godine počinje apsolutna dominacija Rodžera Federera. Iz ove perspektive, može se reći da je u pitanju jedna od najdominantnijih i najuspješnijih godina u istoriji open ere modernog muškog tenisa. Osvojio je tri od četiri grend slema, pobijedio je u svim finalima u kojima je igrao, a na kraju godine skor mu je bio 74 pobjede, 6 poraza i 11 titula. Zahvaljujući osvajanju Australijen opena, naslijedio je Endija Rodika na mjestu prvog tenisera svijeta, te tu poziciju zadržao naredne četiri i po godine.

Zanimljivo je da te godine nije imao stalnog trenera, nego se oslanjao na svog fitnes trenera, psihoterapeuta, te porodicu.

federer 2004

U 2005. godini Federer je nastavio sjajnu igru. Postao je prvi čovjek u istoriji koji je u jednoj sezoni osvojio sva četiri turnira iz američke serije. Osim toga, postao je i jedini teniser koji je uspio da osvoji Vimbldon i Otvoreno prvenstvo SAD u istoj godini, a zatim sljedeće godine i da odbrani te titule. Godinu je završio skorom od 81 pobjede i 4 poraza.

Naredna godina je ujedno i najuspješnija u njegovoj karijeri. Osvojio je tri od četiri grend slem titule (ukupno 12 trofeja) i završio kao prvi teniser svijeta sa prednošću od nekoliko hiljada bodova ispred svog najvećeg rivala, Rafaela Nadala.

Dominacija i furiozno osvajanje titula nastavilo se do 2008. godine, međutim, početkom 2008. prvo je od Đokovića izgubio u polufinalu Australijen opena, a zatim objavio da boluje od mononukleoze. Nakon oporavka, bilo je i uspona i padova, a na Rolan Garosu je izgubio finale od Nadala rezultatom 6:1, 6:3, 6:0.

Na Vimbldonu se upisao u istoriju kao finalista u najdužem meču ovog turnira koji je trajao četiri sata i 48 minuta. Izgubio je i prekinuo niz od 65 uzastopnih pobjeda na travi. U avgustu, nakon 237 nedjelja provedenih na vrhu ATP liste, poziciju broj 1 predao je Nadalu. Ipak, uspio je da postane rekorder na osnovu zarade koje je porasla na više od 43,3 miliona dolara.

Naredna, 2009. godina je vrijeme kada se Federer ponovo vratio na tron, makar do sljedeće godine. Oborio je dva rekorda Pita Samprasa – brog grend slem titula (15) i trofeja na travi (11), te postao igrač sa najviše osvojenih grend slem trofeja u open eri. U 2011. nije osvojio nijedan grend slem turnir, a od mastersa osvojio je Pariz, te godinu završio treći na listi. U narednom periodu, sve do 2016. godine kada je operisao koljeno i napravio dužu pauzu, Federer je šetao na ljestvici najboljih 10 tenisera svijeta.

Rodzer Federer teniser

U 2017. osvojio je peti Australijen open i osmi Vimbldon. Trijumfom na Indijan Velsu, osvojio je 25. Masters titulu u karijeri. Posebno je interesantan Vimbldon, koji je završio bez izgubljenog seta i postao je najstariji šampion ovog turnira u open eri tenisa. Ovu sezonu završio je kao drugi teniser svijeta sa samo pet izgubljenih mečeva i osvojenih sedam titula.

Uskoro je uslijedio momenat kada je opravdao mišljenja mnogih da se radi o najboljem teniseru svih vremena. Početkom 2018. godine, osvojio je Australijen open, te se svojim šestim trofejem izjednačio sa Đokovićem i Emersonom po broju titula u Melburnu, a svoj rekord po broju osvojenih grend slem titula povećao na 20.

Federer 20 grend slem titula

Stil igre Rodžera Federera je vrlo interesantan. Smatraju ga “najelegantnijim” teniserom ikada. Federer se lako prilagođava svim podlogama, udarci su mu snažni sa svih dijelova terena i pogađa ih sa velikom preciznošću.

Zanimljivo je da Federer udara lopticu bliže mreži nego većina njegovih rivala. Na taj način skraćuje vrijeme za reakciju protivnika, a lakše i igra precizne vinere koji su sastavni dio njegove igre. Lopticu servira brzinom i do 220 km/h i sa velikom preciznošću. Zbog specifičnog rada nogu i balansa, smatra se i jednim od najbržih tenisera na svijetu.

Drži veliki broj rekorda, a interesantno je da je tri godine zaredom osvajao najmanje 10 turnira. Prvi je teniser u istoriji koji je osvojio više od 10 miliona dolara u jednoj sezoni, a drži i rekord za najviše odserviranih as servisa u jednom grend slem finalu (50).

federer2

Najveći Federerov rival je Novak Đoković. Igrali su jedan protiv drugog 49 puta, a Đoković je dobio 26 mečeva. Najboljim finalom u istoriji Vimbldona smatra se duel Federera i Nadala iz 2008. godine.

Što se tiče privatnog života, oženjen je bivšom teniserkom Mirkom Vavrinec, sa kojom ima četvero djece. Govori tri jezika: njemački, engleski i francuski. Član je brojnih dobrotvornih organizacija i jedan je od Ambasadora UNICEF-a dobre volje. Magazin “Tajm” ga je proglasio za jednog od 100 najuticajnijih ljudi na svijetu.