Namještanje utakmica: 8 najvećih skandala u istoriji fudbala

Namjestanje utakmica meceva

Svako malo javnost potrese novi skandal vezan za namještanje utakmica, a kada procure informacije o količini novca koja se vrti u tim uskim kriminalnim kanalima, stvar dobije još više na težini. U centru događanja obično se nađu poznate ličnosti poput sudija, igrača, ali i trenera. Izdvajamo 10 najvećih skandala kada je u pitanju nešto novija istorija fudbala.

#8 Hojcer u centru skandala kladioničarske mafije

Robert Hojcer skandal

Bivši njemački sudija Robert Hojcer osuđen je na više od dvije godine zatvora za uzimanje novca kako bi namjestio utakmice za Antu Šapinu, vođu takozvane kladioničarske mafije. Njemačke vlasti Šapinu su teretile za namještanje preko 300 utakmica širom Evrope, te da je na taj način „zaradio“ oko tri i po miliona evra.

Hojcer je osuđen za namještanje nekoliko mečeva u drugoj i trećoj njemačkoj ligi, kao i neke mečeve koje uključuju timove koji se takmiče u Bundes ligi. Otkriveno je da je u ukupno 23 utakmice manipulisao sa odlukama o crvenim kartonima i penalima, za šta je od kladioničarske mafije dobio 67 hiljada evra.

Hojcera je tužio Fudbalski savez Njemačke i u vansudskom poravnanju su se dogovorili da će bivši sudija plaćati savezu mjesečnu sumu od 1.100 dolara u narednih 15 godina, kao kompenzaciju za štetu nanijetu toj organizaciji.

#7 Kako se Marsej 1993. našao u drugoj ligi

U finalu kupa UEFA 1993. zaigrali su francuski klub Marsej i italijanski klub Milan. Zahvaljujući jedinom golu u utakmici, koji je postigao Bazil Boli, Marsej je osvojio prvu titulu u istoriji, a ujedno, to je bio i prvi put da neki francuski klub osvoji ovaj prestižan trofej.

Ubrzo je otkriveno da je predsjednik kluba Bernard Tapi u toku cijele sezone 1992/93 bio umiješan u namještanje utakmica, što je rezultovalo izbacivanjem kluba u drugu ligu i zabranom učestvovanja na takmičenjima u narednoj sezoni. Kako je skandal obuhvatio samo utakmice francuske lige, Marsej je ipak zadržao svoj trofej.

Cijeli slučaj prijavio je jedan od trojice igrača kluba „Valenciennes“ kojima je ponuđen novac da na predstojećoj utakmici poštede igrače Marseja. Skandal je završen tako što je predsjednik kluba dobio otkaz i zatvorsku kaznu u trajanju od dvije godine.

#6 Lažni Togo gostovao u Bahreinu

Togo reprezentacija

Jedan od zanimljivijih skandala u svijetu fudbala desio se u Bahreinu. Fudbalski savez Togoa optužio je selektora Čanila Banu da je na prijateljsku utakmicu sa Bahreinom doveo lažnu reprezentaciju.

Selektor reprezentacije Bahreina tom prilikom je rekao da su mu igrači koji su došli na utakmicu bili potpuno nepoznati, a njegov tim ih je, na iznenađenje mnogih, savladao ubjedljivim rezultatom od 3:0. Trener ekipe Bahreina, Austrijanac Jozef Hikersberger je takođe bio iznenađen činjenicom da „gostujuća ekipa uopšte nije bila utrenirana“.

Ispostavilo se da je Banu sastavio ekipu od „lažnih igrača“ za čije troškove i plate je iz Saveza izdvojeno oko 60 hiljada dolara, a novac je prisvojio.

Inače, i prije toga Banu je suspendovan na dvije godine jer je bez dozvole grupu igrača vodio na takmičenje u Egiptu, a ovoga puta je zaradio trogodišnju suspenziju.

#5 Totonero skandal iz 1980. godine

Totonero skandal 1980

Totonero („Crna lutrija“) skandal izbio je u proljeće 1980. godine, a i ovoga puta sve se vrtjelo oko ilegalnog klađenja.  Niz neobičnih ishoda utakmica u prvoj i drugoj ligi podstakao je nadležne da provedu istragu koja je otkrila da su se namještanjem utakmica bavili igrači i dužnosnici četiri velika kluba – Milana, Lacija, Peruđe i Bolonje. Prva dva kluba su za kaznu izbačena u drugu ligu, a druga dva su suočena s oduzimanjem bodova, tako da su u narednoj sezoni i oni ispali.

Sa kaznama su suočeni i igrači, a među ostalima i Paolo Rosi, Bruno Đordano i Đuzepe Vilson. Zaradili su dvogodišnje suspenzije. Međutim, ovaj događaj nije mnogo doprinio iskorjenjivanju korupcije iz italijanskog fudbala. Naime, četiri godine kasnije, otkriven je novi lanac ilegalnog klađenja u kome su učestvovali klubovi od prve do treće lige i to ponovo Lacio i Peruđa, kao i Vićenza, Palermo i drugi. Ovoga puta, kazne su bile oduzimanje bodova.

#4 Utakmica duhova – FK Slutsk i Shakhter Soligorsk

Utakmica duhova

Iako namještanje utakmica uz pomoć igrača (bili oni pravi ili ne) nije lak posao, u posljednjih nekoliko godina sve je slučajeva bizarnih utakmica i takmičenja koja su zvanično zabilježena i o kojima je izvještavano, ali nikad nisu održana.

U 2015. godini odigran je jedan takav meč između dva kluba iz Bjelorusije – FK Slutsk i FK Shakhter. Tom prilikom dvije velike kladionice su uzele novac za opklade, a zatim ga i isplatile i to za rezultat meča koji nikad nije odigran. Rezultat od 2:1 je objavljen na zvaničnim internet stranicama oba kluba.

Kada je istina o ovom slučaju otkrivena, zahvaljujući vlastima, iz FK Shakhter su tvrdili da im je sajt hakovan, a sumnje su pale na bivšeg zaposlenika kompanije za prikupljanje podataka. Ni dan danas nije jasno šta se tačno dogodilo.

#3 U igri i lijekovi za smirenje

Na utakmici koja se 2010. godine igrala u trećoj italijanskog ligi, i to između timova Kremoneze i Paganeze, zabilježen je jedan od najbizarnijih slučajeva namještanja utakmica.

Na samom početku utakmice bilo je jasno da nešto nije u redu. Igrači su bili letargični, a igra izrazito loša. Jedan od njih je pri povratku s utakmice imao saobraćajnu nesreću jer nije mogao ostati budan, nego je zaspao za volanom. Kasnije se ispostavilo da je golman Marko Paolini u bočice za vodu svojih igrača sipao lijekove za smirenje kako bi namjestio meč i otplatio svoje kockarske dugove.

Paolini je suspendovan na pet godina. Nadležni u Italiji vjeruju da je ovaj slučaj povezan sa Singapurćaninom Denom Tanom, poznatom po namještanju utakmica.

#2 Namještanje utakmica blisko i sudijama

Ali Sabbagh sudija

U 2011. godini vlasnik noćnog kluba Erik Ding sastao se u Bejrutu sa libanskim sudijom Ali Sabbagh-om i tom prilikom mu rekao da namještanjem fudbalskih mečeva zaradi više za godinu dana nego on za deset.

Ponesen tom pričom dogovorio je sa Dingom “posao”. Poslan je u Singapur, a kada je stigao Sabbagh je dužnosnicima ponudio besplatne kolumbijske i azijske prostitutke. U zamjenu je tražio da sudi utakmicu između Tampina i Istočnog Bengala 2012. godine, kako bi mogao namjestiti rezultat.

Međutim, prije utakmice je zajedno sa svoje dvije “pomoćnice” uhapšen i osuđen na šest mjeseci zatvora, a oduzeta mu je i licenca. Nešto kasnije uhapšen je i Ding, te osuđen na tri godine zatvora.

#1 Calciopoli uzdrmao Italiju

Juventus namjestanje utakmica

U epicentru jednog od najvećih skandala u fudbalskoh istoriji, a zasigurno najvećeg u Italiji, našao se Juventus, mada je u igri bilo još nekih klubova (Lacio, Fiorentina, itd.). U toku 2006. godine veliki broj italijanskih velikana dolijao je zbog namještanja sudija za svoje utakmice, ali i rezultata utakmica.

Juventusu su tada oduzeti trofeji iz 2005. i 2006. godine, a klub je izbačen u drugu ligu italijanskog fudbala gdje su ostali cijelu jednu sezonu. Ostali klubovi poput Milana tada su kažnjeni novčano i oduzimanjem bodova, ali su ipak uspjeli da se održe u prvoj ligi, dok je predsjednik kluba “Reggina” kažnjen sa 20 hiljada funti i suspendovan na dvije i po godine.

Nakon ovog skandala menadžer Juvenusa, Đanluka Pesoto, pokušao je samoubistvo skokom sa balkona zgrade, ali je preživio.