Muhamed Salah: Fudbalski faraon u redovima Liverpula

mohamed salah

Muhamed Salah Gali je egipatski profesionalni fudbaler rođen 1992. godine. Trenutno igra za engleski klub Liverpul na poziciji napadača. Visok 175cm, sa brojem 11 na dresu, Sala je prvi Egipćanin koji je ikada zaigrao za Liverpul, a s obzirom na visinu ugovora, ujedno i najskuplji fudbaler iz Afrike. Do sada je odigrao 123 utakmice i postigao čak 80 golova.

Impresivna igra ga je preko noći učinila planetarno popularnim i okrenula mu život naglavačke. U svojoj zemlji, rodnom Egiptu, Salah je osvojio preko milion glasova iako nije ni bio kandidat na izborima. Naime, birači su umjesto ponuđenih kandidata, kao treću upisivali njegovo ime. Ali, da krenemo redom.

mohamed salah

Prve korake, kada je fudbalska karijera u pitanju, napravio je u pomoćnom timu El Mokavlon, a u prvi tim je ušao 2010. godine. Tu je ostao do 2013. kada dobija ponudu Bazela, švajcarskog kluba, te potpisuje ugovor vrijedan dva i po miliona eura. Sa ekipom Bazela dva puta je osvojio Superligu Švajcarske, a u 47 nastupa u ligi je postigao devet golova. Uskoro stiže ponuda Čelzija, sa kojim je za kratko vrijeme osvojio Premijer ligu Engleske u sezoni 2014/15. i FA kup iste sezone.

Početkom 2015. godine išao je na posudbu Fjorentini i Romi gdje se pokazao tako dobro da je Roma odlučila da otkupi njegov ugovor za 15 miliona eura. U Romi je odigrao 65 utakmica i postigao 29 golova. Krajem sezone za njegovu igru se zainteresovao Liverpul, a do konačnog dogovora dolazi 22. juna 2017. kada je potpisao ugovor vrijedan 45 miliona eura.

O tome da se transfer isplatio najbolje govori činjenica da je sala u prvoj svojoj sezoni u Liverpulu sa 28 golova na 30 utakmica postao prvi strijelac Premijer lige. Impresivni rezultati natjerali su cijeli svijet da se zapitao ko je ovaj mladić. Tada je njegova životna priča izašla u javnost, a odricanja ovog sjajnog fudbalera postala motivacija za sve one koji pred sobom imaju neki cilj.

Muhamed Sala igrač godine

Naime, Salah je rođen u Nagrigu u Egiptu, i iako je od malih nogu pokazivao ogroman talenat, zbog siromaštva prošao je kroz dosta odricanja da bi ispunio svoj san. Kao dječak je na treninge putovao i po deset sati dnevno, naime, iz svog sela je putovao u Kairo pet puta sedmično, što je u jednom pravcu oko četiri i po do pet sati vožnje. I tako je živio tri – četiri godine. Da bi stizao na treninge prvo je šestosatne školske obaveze smanjio na dva sata, a zatim i napustio školu.

U jednom intervjuu ispričao je kako je ponekad pomišljao da odustane, jer je znao putovati po 10 sati da bi na treningu sjedio na klupi, ali ga je u tome sprečavao otac koji mu je govorio da ne postoji nijedan igrač na svijetu koji u jednom trenutku karijere nije grijao klupu.

Sala muhamed

Sa početkom njegovog života u Evropi, pored lijepih, počele su da se dešavaju i neke ružne stvari. Inače, Muhamed Salah je veliki vjernik muslimanske vjere. Na dodjeli nagrade za najboljeg igrača švajcarske lige, Muhameda je poljubila voditeljka predajući mu nagradu, a taj čin naišao je na neviđenu osudu u kontroverznom dijelu Egipta koji zabranjuje bliske kontakte muškaraca i žena, pogotovo u slučaju Salaha, koji je u to vrijeme bio oženjen.

Iako je i sam tvrdio da mu je bilo neprijatno zbog navedene situacije, te žao što je zasjenila događaj strasti se nisu smirile, pa je ubrzo došlo do novog “incidenta”. Naime, na kvalifikacijama za Ligu šampiona 2013. godine, Bazel je igrao dvije utakmice sa Izraelskim Makabijem. Egipat je od Salaha zahtijevao da propusti oba meča zbog neprijateljskog stava prema Izraelu, i kako se Salah ne bi rukovao sa igračima Makabija. Situacija je završena tako što je ipak igrao, ali bez rukovanja, nego je suparnike pozdravio udaranjem stisnutom šakom po otvorenim dlanovima.

Ono što ipak na prvom mjestu, kada se po strani ostave ružne situacije, a i gledajući ga kao sportistu – su trofeji. Kada su u pitanju individualni uspjesi, Salah je u Superligi Švajcarske 2013. godine proglašen za najboljeg igrača, zatim za igrača sezone 2015/16. u Romi, kao i za najboljeg igrača Afrike u 2017. godini.

Za reprezantaciju Egipta kao senior počeo je da nastupa od 2011. godine, a najblistaviji momenat u reprezentaciji je onaj iz septembra 2017. godine kada je u 95. minuti postigao gol za pobjedu koja je Egiptu osigurala nastup na Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018. godine.

Što se klupske karijere tiče, kada je Muhamed Salah prešao u Čelzi, iako se prema riječima Murinja činio kao igrač spreman raditi za tim, sa blagim karakterom, stvari nisu išle glatko, pa je Salah rado birao trejd, te igrao u italijanskim klubovima Fjorentina i Roma. Stvari su se tu posložile, a on nastavio ubrzano napredovati i ostvarivati sve bolje rezultate, te se konačno pronašao u timu Liverpula, gdje je njegov talenat zasijao u punom sjaju.

Pun entuzijazma aktivirao se i van terena pa je počeo sa humanitarnim radom i donacijama svojoj zemlji. Počeo je sa svojim selom, od kog je napravio mali grad, a dio novca ulagao je u obnovu škola i bolnica širom Egipta. Takođe, novac je usmjeravao i na pomoć djeci, napravivši organizaciju koja pomaže siromašnima i bolesnima. Na taj način pokušao je riješiti problem islamofobije u Evropi, posebno nakon što je uzdrmana sve češćim terorističkim napadima.

Sala se trudio da osim vrhunskog fudbalera bude i pravi ambasador svoje zemlje i naroda.
A Salah nije time kupio ljubav navijača, nego i golovima. Njegove proslave golova, tako što padne na zemlju i pomoli se Bogu, te redovno obavljanje vjerskih dužnosti postalo su nešto što navijači Liverpula prihvataju i ne osuđuju.

Četvrta egipatska piramida

Mo Sala, la, la, la, ako je dovoljno dobar za tebe, dovoljno je dobar i za mene. Ako postigne još nekoliko golova, i ja ću postati musliman. Ako je dovoljno dobar za tebe, dovoljno je dobar i za mene. Sjediti u džamiji, to je mjesto gdje ja želim biti‘, pjevali su navijači Liverpoola nakon što je njihov klub u prvoj utakmici osmine finala Lige šampiona u gostima demolirao Porto 5:0, što najbolje govori o uticaju ovog fudbalera.

Salah je našao način da kupi navijače, posebno skeptike iz njegove zemlje za koju je u 55 utakmica postigao 33 pogotka. Egipat je tako postao poznat po piramidama, ali i po fudbaleru koji je od siromaha postao faraon i izuzetan fudbaler, čovjek velikog srca, pravi ambasador svoje vjere i mirnog života.

Muhamed Sala nagrada

Ostaje da vidimo u budućnosti kakva iznenađenja nam priprema Salah, jer je sasvim izvjesno da je pred njim blistava fudbalska karijera.