Poznati parovi finala Lige nacija

national-league-draw.

Finalni turnir Lige nacija biće odigran od 15. do 18. juna u holandskim gradovima Roterdamu i Enšedeu, gdje će pored domaćina Holandije, učestvovati pobjednici ostalih grupa Lige A – Španija, Hrvatska i Italija.

Liga nacija će u svom trećem izdanju dobiti trećeg osvajača, pošto su prethodne dvije titule osvajali Portugal i Francuska.

Žrijebom u Nionu odlučeno je da se u polufinalu sastanu Španija – Italija, odnosno Hrvatska – Holandija.

Kuglice je izvlačio legendarni holandski reprezentativac Vesli Snajder koji je prvo izvukao ime Španije, a zatim i njenog protivnika Italiju. Biće to repriza polufinala iz 2021, kada je Španija prošla u finale gdje je kasnije poražena od Francuske.

Tada je već postalo jasno da je drugi par Hrvatska – Holandija, a zanimljivo je da je Holanđanin Snajder prije žrijeba izdvojio kockaste kao ekipu koja ima najviše šansi da osvoji titulu.

Nakon što sam vidio kako igraju, mislim da Hrvatska može da osvoji trofej Lige nacija – rekao je Snajder uoči žrijeba.

Holandiji je ovo drugo učešće na finalnim turnirima, u prvom izdanju je izgubila finale od Portugala. Hrvatska je jedini debitant.

Polufinalni mečevi na programu su 14. i 15. juna u Roterdamu, odnosno Enšedeu. Meč za treće mjesto igraće se 18. u Enšedeu, a finale istog dana u Roterdamu.

Selekcija Srbije je osvajanjem prvog mjesta u grupi 4 Lige B izborila plasman u elitnu diviziju A u narednom izdanju, sezoni 2024/25.