Top 15 najbržih fudbalera na svijetu

top 15 najbržih fudbalera

Brzina fudbalera je oduvijek bila jedna od bitnijih karakteristika. Ekipa koja ima brze igrače ima više šanse da lakše matira pobjednika. Tek u posljednjih nekoliko godina FIFA i druge lige su počele skupljati statističke podatke o fudbalerima iz cijelog svijeta.

U toku svjetskog kupa u Brazilu 2014. godine, FIFA je sprovela istraživanje gdje su mjerili tempo, odnosno brzinu, igrača za vrijeme takmičenje i na taj način otkrila da je tom prilikom Arjen Roben imao prosječnu brzinu od 37 kilometara na sat u toku utakmice protiv Španije. Ispostavilo se da je to najveća brzina zabilježena otkada su ta mjerenja počela.

Danas, brzina i performanse igrača se u najboljim evropskim ligama mjere gotovo redovno, a u nastavku vam donosimo listu 15 najbržih fudbalera iz cijelog svijeta, bar sudeći prema posljednjim podacima oficijalnih izvora – FIFE i Premijer lige.

#15 Lionel Messi (Barselona) – 32.5 km/h

Iako ste možda očekivali da je Messi pri samom vrhu ove liste, mjerenja pokazuju drugačije. Ipak, to što nije možda najbrži igrač svijeta ne utiče na njegovu maestralnu igru i upravljanje loptom. Njegova tajna su optimum snage, otpornosti i brzine. Osim toga, biohemanička istraživanja rađena na Messiju su pokazala da se njegova virtuoznost s loptom krije u nevjerovatnom odnosu njegove konstitucije i mozga, te je savršeno konstruisan za brze driblinge, manevrisanje i kontrolu lopte. Sitni koraci od po 30 cm koje pravi mu u svakom momentu daju mogućnost da promijeni smjer i nešto novo uradi s loptom, što recimo viši igrači nisu u mogućnosti.

Takođe, još jedna stvar koja doprinosi njegovoj sjajnoj igri je koordinacija očiju i pokreta te činjenica da savršeno dobro planira, usklađuje, niže i predviđa. I to sve u kratkim intervalima.

#14 Cristiano Ronaldo (Real Madrid) – 33.6 km/h

Ljubitelji fudbala se sigurno dobro sjećaju njegovog pogotka protiv Sevilje kada je za manje od 10 sekundi pretrčao od svog šesnaesterca do protivničkog gola. Jedno vrijeme je držao titulu najbržeg fudbalera na svijetu. Njegova velika mišićna masa i minimum masnog tkiva omogućavaju mu da izvodi magiju s loptom pri velikoj brizini, a pri tome odolijeva napadima protivnika koji su, znajući s kakvim igračem se nadmeću, prema njemu uvijek agresivni.

Dugačke i brze korake mu omogućavaju snažni nožni i trbušni mišići. Biomehaničari ocjenjuju da je savršeno konstruisan sportista, a prema mišljenju stručnjaka pored fudbala, mogao bi se baviti i atletikom te takođe ostvarivati sjajne rezultate.

#13 Aaron Lennon (Everton) – 33.8 km/h

Lennon je danas igrač Evertona, a u dresu svog bivšeg kluba Totenhema je važio za najbržeg igrača. Ovaj bivši engleski reprezentativac bio je u centru pažnje jer je zadržan na psihijatriji zbog, kako je tada rečeno „psihičkih problema i stresa“.

Ipak, zahvaljujući svom fudbalskom umijeću, nevjerovatnoj tjelesnoj konstituciji, brzim prodorima i driblinzima, izborio se sa problemima i s pravom se našao na listi najbržih fudbalera svijeta. Pored toga, Lennon drži rekord kao najmlađi igrač u istoriji Premijer lige.

#12 Theo Walcott (Arsenal) – 34.3 km/h

Ovaj engleski fudbaler i reprezentativacc igra na poziciji napadača, ali i desnog krila zbog izrazite brzine i probojnosti. Sa 17 godina je dobio BBC-jevu nagradu za najboljeg mladog sportistu. Sa tek napunjenih 17 godina postao je najmlađi reprezentativac Engleske u istoriji. Walcott je svakako najpoznatiji po svojoj brzini i prodornosti, a pohvale na njegov račun slali su, među ostalima, i trener Barcelone, Pepe Guardiola, te jedan od najboljih igrača na svijetu, Lionel Messi. Dok je bio u Arsenalu, mentor mu je, na Wengerov savjet, bio Thierry Henry.

#11 Eric Bailly (Manchester United) – 34.5 km/h

Ovaj mladi fudbaler dolazi iz Obale Slonovače. Opisuju ga kao štopera sa ekstremnim prirodnim talentom, te potencijalom da postane jedan od najboljih na svijetu na svojoj poziciji.

Prema nekim saznanjima, sa Mančesterom ima potpisan četverogodišnji ugovor vrijedan 40 miliona evra. Igrajući za reprezentaciju osvojio je Afrički kup 2016. godine. Njegove odbrambene sposobnosti dolaze do izražaja zahvaljujući upravo brzini kojom uspijeva da sustigne i najbrže protivničke napadače.

#10 Sadio Mane (Liverpool) – 34.7 km/h

Mane je 2016. godine postao pojačanje Liverpula vrijedno 40 miliona evra. Mane je afrikanac, tačnije, senegalski fudbaler za koga se ispostavilo da je vrijedan i posvećen igrač koji je u Evropu došao da postane najbolji i radiće na tome sve dok ne sprovede u djelo proročanstvo svog mecene Medija Turea, bivšeg fudbalera Senegala.

U sezoni 2014/15, Mane je postavio rekord Premijer lige za najbrži het-trik, postigavši tri gola za 176 sekunde u pobjedi od 6:1 nad Aston Vilom na Sent Meris stadionu.

#9 Hector Bellerin (Arsenal) – 34.7 km/h

Bellerin je španski defanzivac iz redova Arsenala, a još i prije nego što su počela zvanična mjerenja brzine, važio je za jednog od najbržih fudbalera na svijetu. Belerin je u Arsenal došao iz omladinske škole Barselone 2011. godine.

Nakon što je prije dvije godine srušio Walcottov rekord na 40 metara, Bellerin je skupio hrabrosti da izazove najboljeg atletičara današnjice – Usaina Bolta.

Bivši fudbaler Arsenala Lauren smatra da trenutni desni bek Arsenala Hector Bellerin može postati najbolji fudbaler na svijetu na svojoj poziciji ukoliko dovoljno obrati pažnju na poboljšanje određenih segmenata svoje igre. Ostaje da vidimo šta će napraviti.

#8 Gareth Bale (Real Madrid) – 34.9 km/h

Velški sprinter je neko vrijeme nosio titulu najbržeg igrača svijeta, dok ima loptu u posjedu. Zahvaljujući upravo tom sprintu koji je zabilježen, a koji ga je doveo na osmo mjesto ove liste, Bale je u utakmici protiv Barselone postigao pogodak.

Ovaj mladi fudbaler koji je sada već naširoko poznat javnosti. Igra poziciju krilnog napadača, a u svojoj ne tako dugoj karijeri ima preko 60 nastupa za za velšku reprezentaciju i tri osvojene Lige Šampiona sa Real Madridom.

Ispred njega je zasigurno još blistavija karijera, a ukoliko nastavi da se ovako razvija kao igrač, možda uskoro i „prestigne sam sebe“ i postavi neki novi lični rekord.

#7 Kyle Walker (Manchester City) – 35.1 km/h

Walker je engleski fudbaler. Sa samo sedam godina je postao član Šefild Junajteda. Prvi ligaški nastup zabilježio je 2009. godine na meču protiv Svonsija. Nosi titulu najmlađeg igrača u istoriji Šefilda koji je igrao na Vembliju. Proglašavan je za najboljeg mladog igrača Premijer lige.

Ove godine je potpisao petogodišnji ugovor sa Mančester Sitijem, koji je težak 50 miliona evra, što s obzirom na rezultate koje postiže nimalo ne čudi. Za reprezentaciju Engleske je debitovao još 2011. godine, sa nepunih 25.

#6 Jamie Vardy (Leicester City) 35.1 km/h

Vardy je engleski fudbaler koji igra poziciju napadača i krila. 2015. godine ušao je u istoriju Premijer lige, postigavši gol  i na jedanaestom uzastopnom meču i šampionatu, te tako oborio rekord Rud van Nistelroja. U sezoni 2015/16 proglašen je za najboljeg igrača Premijer lige, te postao jedini u istoriji Lestera koji je osvojio tu nagradu. U toj sezoni postigao je 22 gola.

Igra i za Englesku reprezentaciju.  Dugo je igrao za nižerazredne ekipe, bio je poluamater i dok je igrao fudbal uporedo je radio u fabrici. Imao je dosta problema sa zakonom pa je zbog tuče ispred kafića nosio narukvicu i morao se redovno javljati u policijsku stanicu. Međutim, uspio je da prebrodi sve to i ozbiljno se posveti izgradnji karijere koja je zaista blistava.

#5 Lynden Gooch (Sunderland) – 35.1 km/h

Gooch je 22-godišnji Amerikanac koji trenutno igra za Sunderland. Vrijedi za pravu mladu nadu evropskog fudbala. Rođen je u Kaliforniji gdje je vrlo rano počeo da trenira fudbal.

Njegov talenat je privukao pažnju mnogih evropskih skauta, pa se već sa 10 godina preselio u Englesku i pridružio Sanderlend akademiji za mlade igrače. U njega su uprte oči široke javnosti i samo se može nagađati kakve će rezultate ostvariti u nastavku karijere.

#4 Mathew Leckie (Hertha BSC) – 35.1 km/h

Leckie je australijski fudbaler koji trenutno igra za klub Hertha BSC i to na poziciji napadača. Odrastao je u Melburnu, gdje je kao klinac igrao australijski fudbal, da bi se nešto kasnije zainteresovao i za evropski. Može se reći da je odluka da se profesionalno bavi fudbalom i najbolja stvar koju je napravio.

U svoj sadašnji klub je prešao nedavno, u maju 2017. godine, gdje već bilježi odlične rezultate. Iako je mlad, ima svega 26 godina, iza sebe ima i odlične rezultate kada je u pitanju reprezentativna karijera.

#3 Antonio Valencia (Manchester United) – 35.2 km/h

Valencia je ekvadorski fudbaler koji trenutno igra za Mančester Junajted. Odličnim igrama u svom bivšem klubu Vifanu privukao je pažnju nekoliko najjačih svjetskih klubova. Odbio je ponudu Real Madrida, a u Mančester je doveden kao zamjena za Kristijana Ronalda. U finalu engleskog Liga kupa protiv Aston Vile je proglašen igračem utakmice. Nastupao je i za reprezentaciju Ekvadora, te na Svjetskom prvenstvu u fudbalu 2006. godine protiv Paragvaja postigao 2 pogotka, za konačnu  pobjedu svog tima i to rezultatom 5:2.

Činjenica da se našao na trećem mjestu ove liste ne iznenađuje, jer su gledaoci navikli na njegove brze prodore i driblinge.

#2 Shane Long (Southampton) – 35.3 km/h

Ovaj igrač po brzini drži rekord u Engleskoj. Inače, Long je irski profesionalni fudbaler, a nazivaju ga i najboljim igračem reprezentacije.  On već godinama bilježi sjajnu igru u Premijer ligi. U Engleskoj je poznat kao “a powerful, no-nonsense striker”, odnosno moćan i efikasan napadač koji nikad ne pravi gluposti pri realizaciji.

Ipak, rezultati mjerenja koji su ga doveli na drugo mjesto ove liste bili su iznenađujući. Ostaje da se vidi kakve će rezultate bilježiti na vrhuncu karijere, koji mu predviđaju u narednih nekoliko godina.

#1 Arjen Roben (Bayern Munich) – 37 km/h

Ovaj Holanđanin je u stanju da predribla bilo kog igrača na planeti i to brzinom od 37 kilometara na čas. Roben je u toku svjetskog kupa 2014. godine rasturio špansku odbranu, te je tada Holandija slavila rezultatom 5:1.

U momentu kada je pokušao da zaobiđe Ramosa, nakon uspješnog driblinga razvio je brzinu od 37 kilometara na čas, te postigao svoj drugi, a za reprezantaciju peti gol na utakmici. Ovo je najbrži zabilježen sprint fudbalera otkad je FIFA počela mjerenja.